Historie

Leden
2020

Objevení zahrady

Na začátku roku 2020 jsme objevili, že součástí nádherné barokní budovy Kanovnické rezidence na náměstí sv. Václava 108/9, kde je majitelem Kolegiální kapitula sv. Kosmy a Damiána ve Staré Boleslavi, je kouzelný utajený prostor s nepoužívanou zahradou.

Březen
2020

Úklid zahrady

Jako první bylo potřeba zahradu vyčistit od odpadků. To trvalo více než rok. Všechno, co by se mohlo jen trochu hodit, jsme si ukládali na tzv. deponii. Kameny, cihly, plotové tyče atd. Samozřejmostí pro nás bylo pořízení popelnic na tříděný odpad.

Červen
2020

Zahájení rekultivace

Od června jsme zahájili první práce na její rekultivaci jako kácení náletů a pletí plevele. Větve jsme použili na štěpku, dřevo jsme si schovali na společná opékání, plevel přišel na kompost.

Říjen
2020

První akce pro veřejnost

Úplně první akcí pro širší veřejnost, byla Noc literatury, kterou ve městě uspořádali manželé Bílkovi. V naší zahradě četl herec Jan Hájek, známý třeba ze seriálu Božena o Boženě Němcové. Následovaly akce jako Čtení na Labi, další ročníky Noci literatury, Zavraždili Václava a Pocta Rudolfu II. pro děti a mnohem více se jich chystá. Více v naší rubrice Akce.

Cesty za inspirací

S prvními zájemci o komunitní zahradničení jsme navštívili Bohumila zahradu, Paletku a Kotlasku, abychom se zeptali na jejich zkušenosti a rady.

Listopad
2020

Zahájení pravidelných schůzek členů

První dochovaný zápis ze společné schůzky je z 15. listopadu 2020, takže tímto datem jsme zahájili pravidelnější setkávání nad organizačními věcmi v zahradě s prvními členy.

Únor
2021

Příprava na první pěstební sezónu

do února 2021 probíhaly intenzivní úklidové a přípravné práce na první pěstební sezónu.

Duben
2021

První pěstební sezóna

Na jaře jsme postavili prvních deset vyvýšených záhonů, na kterých si zahradníci mohli pěstovat co libo. Zřídili jsme společnou kůlnu na nářadí, založili si ohniště a vyklidili jsme plácek na trampolínu pro děti, kterou jsme dostali jako dar. Děkujeme.

Květen
2021

Zalévání

Vyčistili jsme studnu na zalévání podzemní vodou a pořídili k ní čerpadlo a hadice. Také jsme dostali nádrž o objemu 1m3 na sběr dešťové vody.

Srpen
2021

Rozšiřování komunity

V zahradě nám několikrát pomáhali např. také noví přátelé z Ptákoplaše, původně "pouze" hudebně dramatického spolku pro osoby se zdravotním znevýhodněním.

Říjen
2021

První komunitní akce

Kromě hromady společných brigád a pravidelných schůzek, jsme se už začali setkávat jako komunita, například při oslavě sklizně na ochutnávce výtvorů z vlastních dýní a cuket, na tzv. Dýňobraní.

Březen
2022

Příprava na druhou pěstební sezónu.

Na jaře 2022 jsme byli o jeden rok moudřejší, takže jsme si řekli, co všechno chceme v tomto roce udělat jinak a lépe a vrhli jsme se na to.

Založení Prostor 108, z. ú.

V březnu se nám podařilo dotáhnout administrativní rest z loňského roku a založili jsme neziskovou organizaci ve formě zapsaného ústavu, Prostor 108, z. ú., která všechny naše aktivity zaštiťuje, může žádat o dotace, uzavírat nájemní smlouvy a tak dále. Jupí!.

Duben
2022

Druhá pěstební sezóna

Rok 2022 přinesl první dotační úspěchy a s tím spojené větší zásahy do úprav zahrady. Na horní části zahrady tak vznikl nový trávník a v té dolní dokonce tři terasy pro stavbu více vyvýšených záhonů než v předchozím roce a také několik společných políček pro brambory, dýně a rajčata.

Srpen
2022

První jóga

Jsme rádi, když to v zahradě žije, takže jsme nadšeně kývli na spolupráci Petře Blahové, a od 3. srpna máme v zahradě Jógu pro radost.

A rozhodně nekončíme ...

Chystáme další akce, připravujeme vzdělávací projektové dny s MAS Střední Polabí pro školy, zvažujeme s MDDM první kroužek pro děti o pěstování, ... A o dalších plánech zatím ani mluvit nechceme, protože to bude překvapení. Těšte se a buďte s námi, třeba na Facebooku.

Najdete nás také:

Obchodní údaje

Prostor 108, z.ú.
nám. sv. Václava 60/12
250 01 Brandýs nad Labem-Stará Boleslav
IČ:
14411270
2902204773/2010, účet veden u Fio banky, a.s.
zahrada@prostor108.cz
Tvorba webu Asimary s.r.o.